Illichivsk Limanına Dünya Devi Fransız Firmasından Büyük Yatırım Projesi

picturepicture_47316600121189_39146[1]Illichivsk limanına yatırım yapmayı planlayan dünya devi Fransız firması büyük yatırım projesi için ilk imzayı attı.

Fransız “Le Groupe Soufflet” firması ile Ukrayna’nın Illichivsk Devlet Deniz Limanı İşletmesi arasında işbirliği ve mutabakat anlaşması imzalandı. 19 Haziran tarihinde Kiev’de gerçekleştirilen imza töreninde Soufflet adına genel müdür Jean-Marc Filuz ve Illichivsk Liman işletmesi adına Yuri Kruk 100 milyon dolar tutarındaki anlaşmayı imzaladılar.

Ukrayna Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamada Illichivsk Deniz Limanı arazisinde kurulacak yeni terminalin kapasitesi 1 milyon ton ve yatırım tutarı 70-100 milyon dolar olacak.  Imza töreninde Altyapı Bakanı Andrei Pivovarsky, Tarım Politikası Bakanı Alex Pavlenko ve iş ortağı “New World Grain Ukraine” firmasını temsilende Nikolai Gorbaçev katıldı.

picturepicture_99855281121188_85208[1]Bu projenin temeli daha önce Odesa Yatırım Forumu sırasında Yuri Kruk tarafından hazırlanan “Illichivsk Devlet Limanını Geliştirme, Yatırım, Kalkınma ve Strateji Planı”na dayanmaktadır. Kamu ve özel sektör işbirliği ile yapılacak plan çerçevesinde  bölgedeki toplam 12 yatırım projesinin  tutarı 1 milyar dolar. Projelerin tamamlanması ile limanın kapasitesinin 35 milyon tona yükseltilmesi planlanmaktadır.

Konu ile ilgili haberin Ukraynaca dilindeki görüntülü haberi bu adresten seyredebilirsiniz.

Kaynak: DUMSKAYA

Illichivsk Limanına Dünya Devi Fransız Firmasından Büyük Yatırım Projesi” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Batı’lı Firmaların Ukrayna Limanlarına İlgisi Artarak Devam Ediyor. Cargill, Yuzhny Port’a Yeni Yatırım Yapıyor | Ali BULUT / Ukrayna, Tarım Sektörü, Tahıl İhracatı Yazılarım Али Булут /Украина, сельское хо

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s