Ukrayna Tarım Arazisi Kiralarında Son Durum

Ukrayna’da tarım sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren bir işadamı olarak Türkiye’den meslektaşlarımın bana en çok sordukları soru Ukrayna’da toprak kiralama şartları ve kiraları. Bu sorunun kira ile ilgili kısmını güncel rakamlarla cevaplamaya çalışacağım.

Bilindiği üzere Ukrayna’daki tarım arazileri devletin mülküyetinde ve çiftçiler bu arazileri devletten kiralamakta. Sovyetler döneminde sadece kullanım hakkının yerel çiftçilere verildiği araziler olduğu gibi kullanım hakkının verilmediği arazilerde bulunmakta. Ülkedi tarım arazilerinin yaklaşık %75’inin kullanım hakkının yerel çiftçilerde. Bu iki kiralama modelinde kira bedelleri biribirinden farklı.

Ukrayna’da tarım arazisi kiraları 2017 yılında %25 oranında artarak ülke genelinde yıllık ortalama kira bedeli 1.369 Hrivna/Ha’a yükseldi.

Devletten direkt kiralanan arazilere talep çok yüksek olmasına rağmen rezervde artık kiralanmamış toplu halde arazi bulmak pek mümkün değil. Yurt dışından yatırımcılardan büyük talep gören Ukrayna tarım arazileri ancak yüksek hava paralari ödenerek mevcut kira kontraktları devralınmakta.

2017 yılı içerisinde yeniden işlem gören devletten direkt kiralanmış 16.9 milyon hektar arazinin kira sözleşmesi mevcut kiracılarca yenilendi veya yeni kiracılara verildi. Ancak, yeni kiracılara verilen toprak miktarının çok az olduğunu, verilenlerin birçoğununda mevcut kiracının problemli eski firmalarını değiştirmek, vergi problemi olmayan yeni bir firma ile işlerine devam etmeyi amaçlayan fiktif değişiklikler olduğunu söyleyebiliriz.

Serednya-orendna-plata-za-payi-v-Ukrayini_2017Devlet Kadastro, Jeodizi ve Haritacılık Genel Müdürlüğünün resmi rakamlarına göre 2017’de kiralama işlemi gören 16.9 milyon hektar tarım arazisi üzerinden ülke genelinde en yüksek kira bedeli 2.961 Hrivna/Ha ile Çerkassi bölgesinde. Çerkassi’yi 2.553 Hrv ile Poltava, 2.111 Hrv ile Harkov ve 2.100 Hrv ile Sumi bölgeleri izliyor.

En düşük resmi kira bedelleri ise 719 Hrv ile Zakarpat, 795 Hrv ile Zaporoje, 826 Hrv ile Nikolaev ve 842 Hrv ile Kherson bölgelerinde. 2017 yılında bu bölgelerde ortalama kira bedeli 719 Hrv’dan 843 Hrv’ya yükseldi.

Bölgeler arasındaki kira bedeli farkı toprak kalitesi, iklim, sulama imkanı ve diğer tarımsal verilere göre değişmekte.

Yerel çiftçilerin kullanım haklarını kiralama usulünde ise telafuz edilen rakamlar devletten direkt kiralama bedellerinin iki katı ve üstü seviyelerde. Bu tür arazilerin 2018 ortalama yıllık resmi kira bedeli 2.794 Hrivna/Ha. Geçen seneye göre %24 artan bu rakam 2.249 Hrv idi.

Bu resmi rakamlara rağmen verimli arazilerde kira bedelinin 4.500 Hrivna’ya kadar yükseldiğinide belirtmekte fayda var.

Enflasyonun %15 civarında olduğu Ukrayna’da arazilerin normatif parasal değerinin %14,7 artmasına rağmen arazilere olan yüksek talep sebebiyle arazi kiraları %25 arttı.

Arazi kiralarının ülke ekonomisinin diğer göstergelerine göre daha fazla ve hızla artıyor olması küçük çiftçiyi sektörden çıkmaya zorlamakta ve tarımı büyük firmaların kira tekeline sokmakta. Bunun bir sonucu olarak köylerde işgücü azalmakta ve ülkede sosyal bir probleme doğru gitmekte.

Yakın zamanda tarım arazilerinin özelleştirilmesinin planlandığı Ukrayna’da yeni kira kontraktları artık genelde 8-10 yıl süreliğine yapılmakta.

Bu arada Bakanlar Kurulu, Tarım Politikası Bakanlığına bağlı Kadastro Müdürlüğünü 31 Ağustos’a kadar ülke çapında bir arazi değerlendirme yapılması için talimat verdi.

Not : Dolar Kuru (Merkez Bankası) : 28 Hrv/$

http://www.bulutali.com        https://www.facebook.com/AliBulut23   https://twitter.com/AlBlt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s