Ukrayna Gıda Fuarı’ndaki Sunumum / Моя презентация на “UKRAINIAN FOOD EXPO 2018”

“Ukrayna Gıda Fuarı 2018” kapsamında düzenlenen konferanslar zinciri bünyesinde “Tarım Ürünlerinin Desteklenmesi ve Tanıtımında Türkiye’nin Deneyimi” konulu bir konferans verdim. Konferans sonrasındaki soru – cevap bölümünde de sektörden Ukraynalı katılımcılar ile konuyu daha detaylı ele aldık.

Konferans sırasındaki sunumumda verdiğim bazı rakamlar Ukraynalı dostlarımız için inanılması zordu. Özellikle devlet teşvikleri ve faydalanma imkanları, faiz oranları, son tarımda son 15 yılda gösterilen gelişme hakkında çok soru aldım. 

Biz her ne kadar ülkemiz tarım sektörünün içinde bulunduğu durumu eleştirsek dahi son yıllarda gösterdiğimiz gelişim Ukraynalı çiftçiler tarafından gıpta ile takdir ediliyor.

Aşağıda sizlerle paylaştığım sunumumdaki rakamların bir kısmı Tarım ve Orman Bakanlı’ğının resmi rakamlarından, bir kısmı bakanlık personelinin sunumlarından ve sektörel yayınlardan alınmıştır.  

Ukraynalı Gıda Fuarı, üreticiden alıcıya tüm pazar oyuncularını bir araya getiren ve hammaddeden satışa kadar tüm üretim zincirini sunan tek gıda organizasyonu. Fuar BDT, Avrupa, Asya, Afrika ve MENA’dan 39 ülkenin 85 katılımcısı ile uluslararası ünvana sahip.

12-14 Aralık 2018’de gerçekleştirilen organizasyon hem geleneksel hem de niş ürünler dahil olmak üzere sektörden premium segmente kadar tüm gıda ürünlerini kapsamaktaydı. Fuara gıda endüstrisi ekipmanları, teknoloji ve hizmet tedarikçileri, yerel zanaat ve çiftlik ürünleri üreticileri yanı sıra Ukraynalı taze meyve ve sebze üreticileri katıldı.

 

Ukrayna Gıda Fuarı’ndaki Sunumum / Моя презентация на “UKRAINIAN FOOD EXPO 2018”” üzerine 2 yorum

  1. ali bey sizi gıpta ile takip ediyorum….sizden bir 100 tane olsa bu ülke daha muazzam olur…..başarılar harikasınız….
    Ali BULUT / Ukrayna’da Tarım ve Ticaret Yazılarım Али Булут / Украина,

    • Güzel ifadeniz için teşekkür ederim Sedat bey. Bende siz ve her vatandaşımız gibi üzerime düşen görevi yapmaya çalışıyorum. Gayretimiz daha iyi durumda bir Türkiye ve güzel bir dünya için. İyi çalışmalar diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s