Ukrayna Şehirlerinin Yaşanabilirlik Derecelendirilmesi / Результаты ежегодного рейтинга украинских городов

Rating Ukraine

Ukrayna Sosyoloji Grubu’nun yaptığı araştırmada, ülkedeki şehirler sakinlerinin verdikleri notlarla yaşanabilirliklerine göre derecelendirildi.

Benimde yaşadığım şehir olan Herson maalesef son sırada yer aldı.

Derecelendirmede Ukrayna’daki en büyük 24 şehrin halkına şehir yaşantısında kendilerini nasıl hissettikleri, yerel idarelerden aldıkları hizmet kalitesi ve memnuniyetleri soruldu.

Şehir sakinlerinin puanlandırılması istenen konular şunlardı :

-Karayolları -Kaldırımlar

-Otopark -Pazar ve alışveriş mekanları

-Ulaşım -Sakat ve yaşlılar için imkanlar

-İçmesuyu -Kanalizasyon

-Isıtma -Çöp ve atık

-Cadde ışıklandırılması -Yeşil alanlar

-Kreşler -Okullar

-Yüksek okullar -Spor imkanları

-Kültür imkanları -Sağlık imklanları

-Park ve meydanlar -Ekoloji

-Endüstriyel gelişmişlik -Kolluk kuvvetleri

1 ile 5 arasında yapılan notlandırmada 3.6 puanla Vinnitsa birinci sırada yer aldı. İkinci ve üçüncü sıradaki Lutsk ve Harkov’un puanları eşit 3.3. Başkent Kiev 3 puan alarak 13. sırada yer aldı. Son sırada yer alan Çernivtsi ve Herson’un puanları ise eşit 2.7.

Uzun yıllardır yaşadığım ve gözlemlediğim Herson’un son sırada yer alması açıkcası beni hiç şaşırtmadı. Bütçenin çok az, belediye ve diğer yerel bürokraside çalışanların liyakatlarının sorgulandığı şehirde hayat şartları Ukrayna geneline göre maalesef düşük. Yerli ve yabancı yeni yatırımların çok düşük oluşu şehrin yakın zamanda gelişebileceğine dair olumlu sinyaller de vermiyor ki yeni yatırımların az oluşu ülkenin genel problemlerinden.

Şahsi değerlendirmeme göre Lviv ve Odessa belediyecilik anlayışında ülkenin ilk 5 şehri arasında.

Ukrayna’yı yakından bilmeyen okurlarım için bu derecelendirmenin ilk sıralarında yer alan şehirlerinde hayatın günlük güneşlik olduğu izleniminin doğru olmadığını hatırlatmak isterim. Ukrayna’da hayat standartları, kalitesi, gelir seviyesi, altyapı gelişmişliği maalesef sadece Avrupa’ya göre değil komşu ülkelere göre dahi daha düşük seviyede.

İlerleyen günlerde Avrupa ve ABD kaynaklı yatırım kredilerinin atması ile altyapıda özellikle otoyol inşaatlarında ülke genelinde bir hareketlilik bekleniyor.

Bu derecelendirmede soru sorulan sakinlerin % 64.8’i cevap verdiği ve 20 bin’e yakın şehir sakini ile görüşüldüğü ve istatistiksel sapmasının ±% 3,5’in altında olduğu açıklandı.

Geçtiğimiz haftalarda Dünya genelinde yapılan ve sonuçları yukarıdaki bu çalışmaya tezat oluşturan başka bir araştırmada da Kiev dünyanın en pahalı 14. şehri ve 133 megapolis arasında da fiyatların en hızla arttığı 4. şehir olmuştu.
http://www.bulutali.com https://www.facebook.com/AliBulut23 https://twitter.com/AlBlt

Rating Ukraine

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s